plus minus gleich
12
Јануари
2015

Симпосион на љубов и мудрост

Вистинољубивите Корчагински еротософи, со философски ерос исполнети за соголување на умната стварност, и созерцанија на вистини вообликувани во философски и уметнички дела, остварија средба со проф. Ферид Мухиќ, еден од најголемите философи на современието. Тие се себедоживуваат како негови посредни ученици, бидејќи нивните учители се ученици на почитуваниот професор. Сообразно на Киркегоровиот цитат „закачени на усните на учителот“ , ја слушаа беседата „Моќта на философијата“.

Повеќе...
 
12
Јануари
2015

Корчагинци одлични бизнисмени, здравата храна ја продадоа за миг!

Во холот на средното училиште "Раде Јовчевски Корчагин" средношколците од прва и втора година организираа новогодишен хуманитарен маркет на кој на продажба се нудеше здрава храна.

Идејата за организирање на овој базар потекнува од самите ученици кои во секој клас имаат формирано компанија. Секоја ученичка компанија има борд на директори и нуди свој производ или услуга. На овој базар средношколците дошле на идеја да понудат на продажба здрава храна, од овошна салата, цедени сокови до пуканки и друго. Според професорката по англиски јазик, Татјана Голчева, целта на овој проект е учениците да навлезат во светот на бизнисот.

Повеќе...
 
23
Декември
2014

Прва награда на литературниот конкурс „Творам за Македонија“

На 01.12.2014, во просториите на Фондацијата "Никола Кљусев" се одржа доделувањето на наградите на литературниот конкурс "Творам за Македонија", на тема "МОЈОТ ЈАЗИК – ТОА СУМ ЈАС", поддржан од Министерството за култура на Република Македонија. Овој проект се одржува трета година, а директни учесници се учениците од основните и средните училишта на РМ.

„Преубаво го открија и го напишаа сето тоа, во стихови, го преточија со чиста мисла и љубов. Пристигнаа голем број творби од сите училишта и навистина беше тешко да се одберат најдобрите творби меѓу најдобрите и годинава одлучивме да доделиме пет награди за основните и пет награди за средните училишта и сите беа прво рангирани“ – истакна директорката на Фондацијата Никола Кљусев, Маргарита Неновска.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 1 од 20

Април 2015
П В С Ч П С Н
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Анкета

Која е најсоодветна маска за Корчагинец за 1ви април?
 

SP Facebook

Чевел - музичка драма

Се раѓаме боси, не погребуваат со чевли, ќе го изодиме ли и оној свет со обувки кои не убиваат?...

НИЕ СМЕ НАЈДОБРИ!

Со претстави, музички настапи и танц нa 06.12 2013 средношколците од главниот град настапија на реномираната манифестација ...

Натпревар: Бизнис и претприемништво

Економско образование на млади менаџери – Junior Achievement Македонија, со поддршкаод градот Скопје, сектор за образование, го организира натпреварот за средношколци од проектот “Социјално одговорно претприемништво ...

Корчагин на Giffoni

Giffoni е најстариот и најреномираниот филмски фестивал за деца и млади во светот и трае 5 ...

Иновации и претприемништво

Ако луѓето се плашат од неуспех, никогаш нема да се обидат да направат нешто ...

Корчагинска просветилка

Корчагинската просветилка е настан накој учениците им доделуваат награди на своите професори. Знаење наместо гламур, просветилка наместо ...

Натпревар во дизајн на видео игра

Натпревар во дизајн на видео ...

Средношколски мјузикл во 2 чина

Корчагин преку песна, танц и глума го прикажува „Креветот на ...

Француска Шансона

Натпревар на француска шансона ...

http://rjk.edu.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/6224784.jpg
http://rjk.edu.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/704091niesme.jpg
http://rjk.edu.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/776293picanatochak.jpg
http://rjk.edu.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/119610diskusii.jpg
http://rjk.edu.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/285124inovacii.jpg
http://rjk.edu.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/4951511b.jpg
http://rjk.edu.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/395214kodu11.jpg
http://rjk.edu.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/947150krevet.jpg
http://rjk.edu.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/162319chanson_fr1.jpg
News Image

Чевел - музичка драма

Се раѓаме боси, не погребуваат со чевли, ќе го изодиме ли и оној свет со обувки кои не убиваат? ...

News Image

НИЕ СМЕ НАЈДОБРИ!

Со претстави, музички настапи и танц нa 06.12 2013 средношколците од главниот град настапија на реномираната манифестација Гимназијада....

News Image

Натпревар: Бизнис и претприемништво

Економско образование на млади менаџери – Junior Achievement Македонија, со поддршкаод градот Скопје, сектор за образование, го организира натпреварот за средношколци од проектот “Социјално одговорно ...

News Image

Корчагин на Giffoni

Giffoni е најстариот и најреномираниот филмски фестивал за деца и млади во светот и трае 5 дена....

News Image

Иновации и претприемништво

Ако луѓето се плашат од неуспех, никогаш нема да се обидат да направат нешто поразлично......

News Image

Корчагинска просветилка

Корчагинската просветилка е настан накој учениците им доделуваат награди на своите професори. Знаење наместо гламур, просветилка наместо оскар....

News Image

Натпревар во дизајн на видео игра

Натпревар во дизајн на видео игра...

News Image

Средношколски мјузикл во 2 чина

Корчагин преку песна, танц и глума го прикажува „Креветот на лудоста“...

News Image

Француска Шансона

Натпревар на француска шансона 2010...

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
prev
next

Симпосион на љубов и мудрост

Вистинољубивите Корчагински еротософи, со философски ерос исполнети за соголување на умната стварност, и созерцанија на вистини вообликувани во...

повеќе...

Корчагинци одлични бизнисмени, здравата храна ја продадоа за миг!

Во холот на средното училиште "Раде Јовчевски Корчагин" средношколците од прва и втора година организираа новогодишен хуманитарен маркет на кој н...

повеќе...

Прва награда на литературниот конкурс „Творам за Македонија“

На 01.12.2014, во просториите на Фондацијата "Никола Кљусев" се одржа доделувањето на наградите на литературниот конкурс "Творам за Македонија", ...

повеќе...

Повторно најдобри на шаховскиот турнир за средни училишта

Ученичката Симона Лакинска од II-2 повторно го освои првото место и со тоа ја одбрани титулата од минатата година на ,,Шаховскиот турнир за средн...

повеќе...

Промоција на краткометражни аматерски филмови и работилница за филм

На 03.11.2014 година во просториите во СУГС Гимназија „Раде Јовчевски – Корчагин“ се одржа промоција на краткометражниот аматерски филм „Разбуди ...

повеќе...

Литературна средба со Раде Силјан

На 10.11.2014 година во просториите на училишната библиотека во СУГС Гимназија „Раде Јовчевски – Корчагин“ се одржа втора по ред литературна сред...

повеќе...

Корчагин на инаугурација на MASWA

Моделите на Раде Јовчевски Корчагин, кои учествуваа на последните две изданија на Trash fashion, беа поканети да ја отворат инаугуративната конференц...

повеќе...
next
prev